Sepetim

Kapat
  • Alışveriş sepetiniz boş!

Tarhun

Tarhun Dökme 1 kg Genel Özellikler Özellikle Avrupa’da “bitkilerin kralı” olarak anılan tarhun bitkisi başta Fransız mutfağı olmak üzere tüm dünyada yemekleri tatlandırmak için kullanılan baharatlar arasında yer almaktadır. Tatlı bir aroması olan tarhun otu antioksidan, mineral ve vitamin bakımından oldukça zengindir. Manganez, demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum minerallerini, C, A, riboflavin, niacin, B6 ve folat vitaminlerini içerir. Kullanım Şekli  1 büyük çay fincanı için 1 çay kaşığı kuru tarhun yeterlidir. Suyu kaynattıktan sonra bardağa koyduğunuz tarhunun üstüne dökün ve 3-4 dakika demlenmesini bekleyin. Çayı taze tarhundan hazırlayacaksanız tam aromasını almak için 1,5-2 çay kaşığı kullanmanız gerekebilir. Ürün Özelliği Tarhun Dökme 1 kg..

120,00TL

Tarhun Dökme 100 Gr Genel Özellikler Özellikle Avrupa’da “bitkilerin kralı” olarak anılan tarhun bitkisi başta Fransız mutfağı olmak üzere tüm dünyada yemekleri tatlandırmak için kullanılan baharatlar arasında yer almaktadır. Tatlı bir aroması olan tarhun otu antioksidan, mineral ve vitamin bakımından oldukça zengindir. Manganez, demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum minerallerini, C, A, riboflavin, niacin, B6 ve folat vitaminlerini içerir. Kullanım Şekli  1 büyük çay fincanı için 1 çay kaşığı kuru tarhun yeterlidir. Suyu kaynattıktan sonra bardağa koyduğunuz tarhunun üstüne dökün ve 3-4 dakika demlenmesini bekleyin. Çayı taze tarhundan hazırlayacaksanız tam aromasını almak için 1,5-2 çay kaşığı kullanmanız gerekebilir. Ürün Özelliği Tarhun Dökme 100 Gr..

18,00TL

Tarhun Dökme 250 Gr Genel Özellikler Özellikle Avrupa’da “bitkilerin kralı” olarak anılan tarhun bitkisi başta Fransız mutfağı olmak üzere tüm dünyada yemekleri tatlandırmak için kullanılan baharatlar arasında yer almaktadır. Tatlı bir aroması olan tarhun otu antioksidan, mineral ve vitamin bakımından oldukça zengindir. Manganez, demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum minerallerini, C, A, riboflavin, niacin, B6 ve folat vitaminlerini içerir. Kullanım Şekli  1 büyük çay fincanı için 1 çay kaşığı kuru tarhun yeterlidir. Suyu kaynattıktan sonra bardağa koyduğunuz tarhunun üstüne dökün ve 3-4 dakika demlenmesini bekleyin. Çayı taze tarhundan hazırlayacaksanız tam aromasını almak için 1,5-2 çay kaşığı kullanmanız gerekebilir. Ürün Özelliği Tarhun Dökme 250 Gr..

37,50TL

Tarhun Dökme 500 Gr Genel Özellikler Özellikle Avrupa’da “bitkilerin kralı” olarak anılan tarhun bitkisi başta Fransız mutfağı olmak üzere tüm dünyada yemekleri tatlandırmak için kullanılan baharatlar arasında yer almaktadır. Tatlı bir aroması olan tarhun otu antioksidan, mineral ve vitamin bakımından oldukça zengindir. Manganez, demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum minerallerini, C, A, riboflavin, niacin, B6 ve folat vitaminlerini içerir. Kullanım Şekli  1 büyük çay fincanı için 1 çay kaşığı kuru tarhun yeterlidir. Suyu kaynattıktan sonra bardağa koyduğunuz tarhunun üstüne dökün ve 3-4 dakika demlenmesini bekleyin. Çayı taze tarhundan hazırlayacaksanız tam aromasını almak için 1,5-2 çay kaşığı kullanmanız gerekebilir. Ürün Özelliği Tarhun Dökme 500 Gr..

65,00TL

Gösterilen: 1 ile 4 arası, toplam: 4 (1 Sayfa)


ÜCRETSİZ KARGO

7/24 CANLI DESTEK

SORUNSUZ DEĞİŞİM GARANTİSİ

DESTEK +90 850 441 1 121

end onesignal Script